Цел и представяне на програма `Младежки обмен`

Всяка година Програмата за младежки обмен Lions International Youth Camp and Exchange помага на млади хора да пътуват в чужбина.

Обменът включва престой в международен лагер и/или гостуване в чуждестранно семейство.

Като участник Вие ще можете:
- да живеете с приемно семейство в чужда страна;
- да се запознаете с млади хора от различни държави;
- да опознаете връзките, които ние създаваме, както и различията, които почитаме, независимо от това къде живеем.

С радост Ви съобщавам, че през 2013г. на лайънс лагери заминаха над 25 български младежи!  Български лайънс семейства приеха 6 деца за престой в България!

През 2014 година 18 български деца заминаха за следните страни Португалия, Кипър,Италия, САЩ, Германия, Дания, Австрия, Финландия и Франция. България прие  пет деца от Финландия и Италия. Всички споделиха, че са преживели незабравими мигове, намерили са много приятели и са много щастливи, че са участвали в програмата.

ЦЕЛ НА ПРОГРАМАТА

Основната цел на младежките лагери е "да се създават и насърчават дух на разбирателство между народите на света".

За много младежи това е един от най-значимите моменти на живота.
Чрез приемното семейство и младежки обмен ще научите повече за начина на живот на другите нации и ще създадете приятелства за цял живот.

За да се включите в програмата вие трябва да притежавате следните качества:
• Желанието да намерите приятели и да научите за живота в друга страна.
• Желанието да се адаптирате към различни обичаи и стандарт на живот.
• Един искрен интерес към езика, историята и културата на страните, които ще бъдат посетени.
• Добро здравословно състояние.
• Желанието да се насладите на непознати храни.
• Готовност да поддържате весело и позитивно отношение.

Представяне на Програмата и дестинации

Обмен може да бъде организиран в стотици страни и географски точки, където има Лайънс клубове. Лагерите са с продължителност от една или две седмици и събират млади хора  от цял свят. Обменът обичайно включва и престой в семейства от една до четири седмици. Повече от 100 Лайънс лагери се провеждат всяка година в 39 страни. Организират се посещения на места с културно и природно значение, спортни събития и представяне на страните от участниците в лагера.

ОТКЪДЕ ДА ЗАПОЧНЕМ

Запознайте се с нашия каталог  за младежки лагери и обмен, за да видите списъците с лагери и информацията за контакти, или за да разберете как да кандидатствате.

Каталога от сайта на Lions Club International можете да изтеглите от ТУК.

Информация за възможните дестинации в Европа, можете да намерите ТУК.

Информация за възможните дестинации в цял свят, можете да намерите ТУК

Всички участници в Младежки лагери и обмен трябва:

- Да са на възраст между 15-22 г., като всеки лагер има индивидуални изисквания за възрастта;

- Да имат добри познания по езика, посочен в каталога от страната-домакин (ниво В1-В2 съгласно европейската езикова рамка) ;

- Да имат готовност да представят общността, своята страна и спонсориращия Лайънс клуб;

- Да приветстват възможността да изучават и приемат обичаите на друга култура;

- Да представят здравна застраховка за времето на престоя в съответната страна

КАНДИДАСТВАНЕ ЗА ЛАГЕР, ВКЛЮЧИТЕЛНО И ПРЕСТОЙ В ПРИЕМНО СЕМЕЙСТВО

1.Изберете желана от вас страна и лагер.

2.Попълнете Апликационната форма за 2015г.

3.Свържете се с вашия местен Лайънс клуб, за да получите необходимите подписи.

4.След получаване на подписите Лайънс клубът ще препрати кандидатурата до дистрикт председателя, отговарящ за лагерите и обмена.

Одобрените кандидати ще получат потвърждение и информационен пакет.

ИНСТРУКТАЖ

Да сте  включени в международен обмен е вълнуващо и ще искате да направите преживяването максимално полезно и интересно.

Ето защо приемните семейства и участниците трябва да получат предварителна информация, инструкции и съвети от спонсориращия клуб .

Възможни теми:

- Толерантност към чужди култури;

- Културна адаптация,  в т.ч. близките на приемното семейство;

- Ролята на приемното семейство;

- Правила;

- Ролята на спонсориращия Лайънс клуб, клуба домакин и дистрикта;

- Пътуване;

- Паспорти;

- Визи;

- Имунизации;

- Застраховка;

- Пари;

КОГАТО ОТНОВО СТЕ ВКЪЩИ: СПОДЕЛЕТЕ ВАШАТА ИСТОРИЯ

Моля, споделете вашата история с нас! Разкажете ни какво научихте, какво харесахте най-много и как това преживяване може да промени начина ви на мислене и живота ви. Изпратете ни снимки и  вашите коментари още днес на ел. поща.

Помагайте ни да поддържаме програмата за младежки обмен активна. Разкажете на вашите приятели и учители за вашето преживяване.

КОГАТО СТЕ СЕМЕЙСТВО - ДОМАКИН

на млад човек от друга държава, се случват много неща

- Преживявате радостта да споделите своята култура и всекидневни навици.

- Научавате за културата и обичаите на посетителя.

- Създавате ново приятелство - може би за цял живот.

Семействата-домакини трябва да включат участника във всекидневието си, включително и храненето. С помощта на  клуба-домакин се организират посещения на местните забележителности, пикници и различни сбирки.

Ако сте семейство, което вече очаква младеж, може би ще искате да прочетете повече от нашия Host Family Guide тук.