Лайънс дами и лаборатория Здраве организираха безплатни тестове за диабет

Безплатни профилактични прегледи за членовете на Съюза на слепите в България-Русе организира екип на лаборатория „Здраве“.

Инициативата е на Лайънс клуб „Сексагинта Приста“ с президент Милена Славова и е първа по рода си.
В офиса на слепите в блок „Мадара“, точно в Световния ден на диабета и предхождащите го Международен ден на незрящите хора и Световен ден на Добротата, дойдоха няколко десетки хора, за да проверят риска си от захарен диабет. Над четирдесет члена на организацията на слепите в Русе си направиха безплатен кръвен тест за диабет, резултатите от който ще бъдат отчетени и предоставени след ден.

Лайънс дамите, сред които е и управителят на лаборатория „Здраве“, д-р Розина Мирчева, си сътрудничат с организацията на слепите от два месеца. За този период от „Сексагинта Приста“ са дарили компютър и четири аудио устройства за четене на книги в MP3-формат. Много сме благодарни, сякаш Господ ги прати при нас, каза по повод благотворителната акция председателят на ССБ-Русе Росица Маринова. Тя добави, че хората й искат да четат и вече ще имат тази възможност чрез дарените устройства. Маринова каза още, че в оргнизацията членуват близо 300 човека, всичките със зрителни увреждания от 71 до 100%. 25 от общия състав са с инсулинов диабет. Колкото до познаването на Брайловата азбука, едва 10% от хората в организацията могат да я ползват, показва справка.
Организацията на слепите разчита и на ежегодната помощ от страна на Община Русе, която е поела плащането на наема в блок „Мадара“. Преди 7-8 години с дарение от Общината са закупени 20 ДВД-устройства, които вече са амортизирани, така че новите четири устройства за възпроизводство на дискове идват тъкмо навреме, убедени са от ССБ-Русе.
Недостъпната околна среда, неизрядните звукови светофари, безработицата и ниското заплащане са основните проблеми на незрящите хора.