Oтваря врати Лайънс скрининг центъра на Лайънс клуб Варна

14 Oct, 2013

На 15 октомври 2013 отваря врати Лайънс скрининг центъра на Лайънс клуб Варна. ЛСЦ разширява своята скринингова програма за мандат 2013-2014, като към очния прибавяме скрининг на слуха и гръбначните изкривявания.

Лайънс клуб Варна е част от Световното Лайънс движение. Най-голямата световна благотворителна ?организация е основана 1917 в Чикаго. В момента има над 1 350 члена в 207 държави с обособени 46 000 клуба.

Лайънс е в България от 1992, а Лайънс клуб Варна е чартиран 1999 година.

Основава проектите си на доброволен труд, лични средства, дарителски кампании. В Лайънс СЛУЖИМ в полза на обществото и за развитие на местната общност.

Лайънс клуб Варна със съдействието на община Варна, от 1999 поддържа Лайънс скриниг център (до скоро: Детски очен лайънс център) на бул. „8ми Приморски полк” 67А.

Центърът разполага със скрининг апарат - PlusoptiX S Vision Screener. С апарата, създаден със забавна визия, специално за деца, са прегледани очите на над 1200.

ГРАФИК на ЛСЦ от понеделник до петък: Четна дата от 9 до 13ч., Нечетна дата от 15 до 18 ч..

Неустановените навреме проблеми със слуха и зрението затрудняват сериозно възприятията и реализацията на детето. В грижа за здравето на нашето бъдеще – децата, към вече утвърдения очен скрининг, днес прибавяме и безплатен скрининг на слуха и на гръбначните изкривявания.

В сътрудничество с доц. Д-р Марио Милков, организираме скрининг на слуха на новородени, ранна детска възраст и тинейджъри. Записвания за безплатен слухов скрининг приемаме на мобилния номер на ЛСЦ: 0885050750

Гръбначното изкривяване в напреднала форма съпътства деформация и на гръдния кош. Следват затруднения в дихателната и сърдечно-съдовата функции на организма.  Това ни мотивира да отделим средства и време заедно с д-р Димитър Райков, да потърсим оптимален начин за провеждане на този малко по специфичен скрининг. Информация за безплатен скрининг на гръбначни изкривявания ще получите на мобилния номер на ЛСЦ: 0885050750

Безплатните Профилактични Програми на Лайънс клуб Варна се ръководят от водещи в съответните области детски специалисти.

Д-р Светла Николова, детски офталмолог , Управител на детски очен център Изгрев, Член на Американската и Европейската асоциации по детска офталмология и страбизъм.

Доц. Д-р УНГ Марио Милков, Председател на Варненска асоциация по превенция на слуха при новородени  (ВАПСН) и секретар на Европейската асоциация по отология и невроотология

Доц. Д-р Димитър Райков, член на УС на Секцията по детска ортопедия към Българска ортопедична и травматологична асоциация (БОТА)

Те съветват: Профилактиката е най-евтиния начин на грижа за здравето.

Периода на разтеж е свързан с динамични промени. Навременното разкриване на здравен проблем, дава реален шанс за пълно отстраняване или поставянето му под контрол. Редовния скрининг улеснява родителите в стремежа има за отглеждане на здраво дете.