ЛК Свилена организира безплатен очен скрининг

Лайънс клуб „ Свилена” Свиленград създаде организация с цел провеждане на скрининг програма за децата посещаващи целодневните подготвителни групи на детските градини в Свиленград.

Програмата беше успешно реализирана съвместно с ръководния и учителски състав на петте детски градини в града.

Поради задължителната необходимост да получим дакларирано съгласие от страна на родителите, подготовката за прегледите започна още от месец юни.От раздадените 143 декларации с положителен отговор бяха върнати 142 .

Прегледите бяха извършени от д-р Ходжев – офталмолог, в периода от 17.09.2014г. до 01.10.2014г.

След успешното приключване на програмата можем да отчетем следните резултати:

1. Брой детски градини включени в програмата – 5

2. Продължителност на програмата в работни дни – 9

3. Брой деца, участвали в скрининговата програма – 138

4. Брой деца,

пропуснали прегледите поради:

-Смяна на местожителството- 2

-Трайно отсъствие поради болест -2

5. Брой деца, при които лекарят е потвърдил, че има данни за отклонения- 15

От тях:

-с миопатия - 4

- с хиперметропия – 3

-с астигматизъм -6

-с амблиопия - 2

След приключване на прегледите всеки родител получи плик с резултатите от прегледа на детето си и при наличие на проблем указания за предприемане на мерки за овладяването му.

Молбата на организаторите бе данните от извършения скрининг да станат достояние на личния лекар на всяко едно дете.

Лайънс клуб „Свилена” благодари на всички включили се в тази инициатива, която се провежда за пръв път в Свиленград!

Благодарим на фирма „Райкомерсконструкшън” ЕАД , които изцяло финансираха инициативата!

Благодарим на вестник „Мост”- медиен партнъор на скрининга!

Благодарим на екипите на детските градини за отзивчивостта и доброто партнъорство!