Пловдив отбелязва на 15 октомври Международния ден на белия бастун

Анета Попова09:52, 19.10.2018г. | Прочетена : 70

Пред Централна поща доброволците от Лайънс клуб Пловдив –Филипополис и младите лъвчета от Лео клуб Пловдив заедно с Център за рехабилитация на слепи направиха демонстрация пред пловдивчани на помощното средство за хората със зрителни проблеми – белия бастун. На специални щандове доброволците демонстрираха затрудненията които срещат хората с намалено зрение в ежедневните си дейности от живота – обелване на ябълка, сипване на захар в чая и поставяне лист в плик, на който е написано името им. Раздаваха се листовки с информация за потребностите им. Демонстрацията цели да подчертае значението на белия бастун за независимостта на слепите хора и най вече да информира гражданите за знаците които се използват от незрящите за да показват необходимостта да им се окаже помощ или съдействие. Припомняме, че датата 15 октомври е определена през 1970 г. от Международната федерация на слепите и се чества по целия свят.

КОГАТО СТЕ С ХОРА БЕЗ ЗРЕНИЕ

Езикът на белия бастун

Много от виждащите хора не познават езика на белия бастун. Освен за придвижване и ориентиране белият бастун служи и за даване на сигнали към околните.

Когато невиждащият човек се движи сам с бял бастун, той обикновено използва заучени маршрути и различни ориентири. Всяка промяна по маршрута или моментно разсейване могат да го дезориентират. В този случай се налага той да потърси помощ от околните, като повдига белия бастун вертикално с ръкохватката нагоре, по-високо от главата си. Ако попаднете в такава ситуация, попитайте с какво може да сте полезен. Вашата информация ще бъде безценна за слепия човек.

Когато желае да пресече улица, човекът с нарушено зрение протяга ръка с бастуна напред, като накрайникът на бастуна се намира в ъгъла, сключен между бордюра и пътното платно. Това означава, че той възнамерява да пресича. Шофьорите трябва да му осигурят безопасно преминаване, а пешеходците могат да му предложат помощ.

КОГАТО СТЕ С ХОРА БЕЗ ЗРЕНИЕ

Езикът на белия бастун